Urzędowe Potwierdzenie Odbioru czyli wszystko o UPO  

UPO stanowi dowód złożenia i potwierdzenia e deklaracji. Otrzyma go każdy użytkownik, który prawidłowo uzupełnił i przesłał formularz drogą elektroniczną. Otrzymując od nas e deklaracje urząd skarbowy wygeneruje numer referencyjny, który jest niezbędny do pobrania e deklaracje UPO – dokumentu zatwierdzającego wysłanie zeznania podatkowego do fiskusa.

Potwierdzenie złożenie E deklaracji

W przeciągu 24 godzin od złożenia formularza w sposób elektroniczny powinniśmy otrzymać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru – nie należy więc wpadać w panikę, gdy od razu nie otrzymamy potwierdzenia. Możemy spokojnie wyłączyć komputer i odczekać jeden dzień. UPO jest również urzędową akceptacją złożonego przez nas formularza. Po jego otrzymaniu najlepiej jest go zachować, dobrym pomysłem jest wydrukowanie dokumentu.

Bez względu na to w jakiej formie złożymy deklaracje, pamiętajmy, że mamy czas do 30 kwietnia. Warto jednak pomyśleć o wcześniejszym złożeniu deklaracji – gdy zabierzemy się za złożenie e deklaracji 30 kwietnia, potwierdzenie może przyjść następnego dnia i system uzna, że formularz nie został złożony w terminie.

Pit nie złożony w terminie

Gdy zdarzy nam się nie złożyć pitu w terminie musimy złożyć tak zwany: czynny żal – jest to zawiadomione organu podatkowego przez podatnika o popełnionych przez niego czynach karanych przez kodeks. Złożenie przez nas takiego dokumentu zmienia przestępstwo skarbowe w wykroczenie. Poprzez złożenie tego dokumentu można uwolnić się od odpowiedzialności karnej – należy w terminie wyznaczonym przez urząd skarbowy uiścić wymaganą opłatę.

O popełnionym czynie zawiadamiamy urząd na piśmie – możliwe jest przekazanie wyjaśnień ustnie do protokołu.