Rozliczenie z pit przez Internet – opinie

Od kliku lat możemy składać deklaracje pit w postaci elektronicznej. W trakcie trwania tej rewolucji podatkowej, wciąż pojawiają się wątpliwości. W celu ich rozwiania – zorganizowaliśmy debatę na temat elektronicznego rozliczania, w której udział wzięło kliku ekspertów od rozliczeń podatkowych:

  • Specjalista ds. podatków – Marzena Śmichura –
  • Specjalista ds. oprogramowania – mgr. inż. Radosław Piksel - RP
  • Specjalista podatkowy w Ministerstwie Finansów dr. Dorota Trawińska - DT

druk deklaracji podatkowej

 

  1. Dlaczego warto rozliczać pit przy pomocy e deklaracji? Jakie są różnice w takim sposobie wypełnienia formularza podatkowego od tego tradycyjnego?

 

MŚ: Różnice polega przede wszystkim na formie składania deklaracji. Sporo wygodniej jest złożyć pit przez Internet. Nie jest to trudne – każdy, kto w choć podstawowym stopniu potrafi obsłużyć komputer, powinien poradzić sobie z uzupełnieniem formularza. Różnica polega na tym, że dane wprowadzamy elektronicznie. Bardzo dogodnym sposobem jest użycie programów do rozliczeń.

 

DT: Użycie programów do pit znacznie ogranicza ryzyko popełnienia błędu. W ogóle lepiej rozliczać się przez sieć i jest to kwestia nie tylko bezpieczeństwa czy wygody. Dla porównania w zeszłym roku ponad 4 miliony pit wypełnianych tradycyjnie musiało zostać skorygowanych, podczas gdy tych przesłanych elektronicznie – tylko 5 tyś. – mimo iż 55% Polaków wciąż woli rozliczać się tradycyjnie, różnica jest to ogromna różnica. Ministerstwo Finansów, w ramach programu e–Podatki, wciela w życie plan informatyzacji polskich urzędów. Wszystko po to, by obywatele nie obawiali się składać rozliczeń rocznych oraz po to, by unikali błędów przy składaniu pit. Oznacza to mniej pracy dla płatnika i skarbówek.

  1. A co z kwestią bezpieczeństwa takiego rozliczenia?

 

RP: Rozliczenie pitu w taki sposób jest jedną z bezpieczniejszych metod na złożenie deklaracji. Przesłanie formularza podatkowego za pomocą programu do pit jest szyfrowane (protokół SSL) i nie ma możliwości, by jakiekolwiek informacje dostały się w niepowołane ręce. Poza tym do przesłania pitu przez sieć istnieje wymóg autoryzacji informacji, co wyklucza możliwość podszycia się pod nas przez niepowołaną osobę. Nie wynikając w szczegóły techniczne – na pytanie czy warto i bezpiecznie. Odpowiadam – TAK.