Pity bez e-podpisu

Ministerstwo Finansów opracowało plan informatyzacji urzędów, jednym z etapów realizacji tego projektu jest wcielanie w życie elektronicznego rozliczenia z podatku dochodowego. Celem jest zwiększenie efektywności urzędów oraz ułatwienie składanie pit dla podatnika.

 

Jakie pity można wypełnić i wysłać elektronicznie?

Programy do pit umożliwiają rozliczanie wszystkich rodzajów formularzy: Pit36, Pit36L, Pit37, Pit38, Pit39, Pit28.

Uwzględniają one również wszelkie ulgi podatkowe, także możesz się rozliczyć spokojnie całościowo – uwzględniając wszelkie rodzaje ulg. Ponad to używając programów do pit zyskujesz nieocenionego sprzymierzeńca w walce z podatkami, większość z istniejących na rynku tego typu posiada system inteligentnych podpowiedzi, które pomagają uzupełnić deklaracje podatkowe. W razie wątpliwości podpowiadają co wprowadzić w poszczególne rubryki, aby uniknąć popełnienia błędu.

W celu przesłania deklaracji należy wprowadzić dane uwierzytelniające – swój PESEL lun NIP, dane osobowe, datę urodzenia, kwotę przychodu uwzględnianą w zeznaniu rocznym.

druk pit

Niepodpisany Pit

Niepodpisanie PITu składanego drogą elektroniczną nie skutkuje żadnymi sankcjami prawnymi – za podpis służy podanie kilku danych. Niepodpisaną deklaracje złożoną metodą tradycyjną traktuje się jako nieważną – złożona w terminie wymaga poprawy – nie zostaniemy za to ukarani.

Gdy rozliczamy się wspólnie z małżonkiem – deklaracje może popisać może tylko jeden z małżonków – nie będzie powodowało to unieważniania dokumentu. Warto jednak pamiętać, że małżonek podpisuje deklaracje pod rygorem odpowiedzialności w sytuacji braku zgody współmałżonka.